PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie głośności miksera

Markus49
06-08-2012, 21:14
Witam!

Panowie mam może banalne pytanie, ale proszę o wasze podpowiedzi w sprawie prawidłowego ustawienia głośności zestawu na mikserze.

Jaka opcja najlepsza?

1. Suma na 0dB, a wszystkie fadery w zależności od potrzeb na każdym kanale

2. Poszczególne fadery na kanałach jak najbliżej okolicy 0dB a faderami sumy ustawić ostateczną głośność nie przekraczając oczywiście 0dB

3. Suma na 0dB, a poszczególne fadery kanałów najbliżej 0dB a samą głośność ustawiamy na wzmacniaczach kolumn.

Ostatnio podłączyłem cały sprzęt pod mikser i zamiast na PA dałem odsłuch na słuchawki. Dźwięk na słuchawkach BeyerDynamic Pro770 był jakiś przytłumiony, jakby drugoplanowy, Dziwnie brzmiały wokale, ale też podkład był jakiś wycofany. Na sprzęcie PA niby wszystko OK jednak zastanawiam się czy nie ma tu podobnego efektu. Może mam źle ustawiony mikser i dlatego coś jest nie halo.

Zapewne jak doskonale zagada na słuchawach to i będzie lepiej (chiciaż i tak teraz jest nieźle) na front PA.

Z góry dzięki za podpowiedzi!

pgbolo
06-08-2012, 23:24
Ja jestem z rozwiązaniem 2.

Markus49
06-08-2012, 23:31
Ja jestem z rozwiązaniem 2.

Tylko skąd to dziwne brzmienie na słuchawkach?

Mikser A&H 14:4:2 raczej nie sieje niczym nieporządanym.

grafit
07-08-2012, 05:54
Sprawdź przede wszystkim czy nie masz wciśniętego pfl na którymś nie grającym akurat kanale. Po drugie nie wiem czy w wizardach jest tak samo jak w zedach ale jeśli tak ro niekoniecznie na słuchawkach musisz mieć sumę - możesz mieć np. nasłuch ktòregoś auxa. Posprawdzaj to w pierwszej kolejności. Pozdrawiam

verce
07-08-2012, 08:08
Opcja 2.
Kolumny zawsze na najbliżej 0db, co czasami oznacza na max.

dcg
07-08-2012, 10:42
Żadna z opcji.
Poszczególne kanały wysterowujesz PFL, a AUX-y AFL i zawsze będą to różne ustawienia GAIN i w zespole różne poziomy hebli na torach.
Sumę głośności ustawia się finalnie, tylko w zależności od potrzeby i nie zawsze musi to być 0 dB lub mniej, niekiedy wysterowuje się stół na +4dB a nawet +6 dB.
Jest natomiast taki myk, kiedy się wysterowuje tory a stolik nie posiada padu PFL, wtedy sume ustawia się na 0 dB, a gainem od toru podjeżdża aż zaklipuje i wtedy wychwytujemy max granicę przesterowania kanłu, ale to dla bardziej wtajemniczonych.
Priorytetem jest wysterowanie kanałów.
Bez sensu jest natomiast ustawienie LEVEL w paczkach aktywnych (np. pracujących jako pełnopasmowe) poniżej połowy, a wysterowanie na mixerze bliskie lub wieksze niż 0 dB.
Wyjście słuchawkowe też ma inną czułość niż AUX, niż wyjście na monitor, czy w końcu dodatkowe wyjście sumy.
Poczytaj w implementacji stołu, różnica jest opisana czarno na białym.

bamber71
07-08-2012, 18:23
Też mi sie zadna z opcji nie podoba. U mnie jest tak:

Jak ustawiam pokrętła mocy w RCF 312A na 1/2 czy nawet 3/4 obrotu (ponizej 0dB) to paczki mulą, grają bez dynamiki. Obowiązkowo muszą być odkręcone na max - czyli 0 dB.
Dopiero wtedy ożywają i grają sensownie.

Mikser odkręcony na max ( 0 dB ) bardziej szumi, lepiej go stłumić poniżej zera i nie generować niepotrzebnych szumów skoro nie potrzebujemy grać bardzo głośno.
W razie potrzeby jak juz brakuje mocy to dojeżdzam nim na 0dB i szumi :/
Mam ZED 14.

Najważniejsze jest odpowiednio wysterować poszczególne kanały używając PFL.
Po wysterowaniu czułości wejść gainem niekoniecznie pokrętła są w tej samej pozycji i w położeniu 0 dB. Jeden śpiewa głośniej i ma hebel nisko, a wokalistka coś tam ledwo piszczy i ma hebel wysoko, na 0dB :)

Czyli finalną głośność reguluję masterem w mikserze, a na kanałach po ustawieniu PFL jedynie wyrównuję głośność poszczególnych instrumentów/wokali.

dcg
07-08-2012, 18:25
Wszystko jeszcze zalezy od korekcji toru przeciez, to jak można wszystkie heble ustawiać na jednakowym poziomie, a w zasadze gainy na kanałach nie same fadery.

Markus49
07-08-2012, 20:33
Wszystko jeszcze zalezy od korekcji toru przeciez, to jak można wszystkie heble ustawiać na jednakowym poziomie, a w zasadze gainy na kanałach nie same fadery.

Źle mnie zrozumieliście. Wiadomo, że najpierw PFL a potem dopiero fadery na kanałach.

chodziło mi bardziej o to czy cały set ściszacie na końcówkach czy na masterze miksera.

Ja po wysterowaniu PFL ustawiam głośność trochę poniżej 0dB na poszczególnych kanałach bo wiadomo jeden trzeba będzię podciąć jeden podbić, najbardziej podbity nie przekracza 0dB. Natomiast głośność zestawu ustawiam na master miksera. Wszystkie kolumny mam ustawione na 0dB no tylko czasami jak bas dudni na sali to go podcinam poniżej 0dB.

Z tego co napisaliście robię wszystko poprawnie. Muszę więc szukać przyczyny dźwięku w słuchawkach szukać gdzie indziej.

dcg
07-08-2012, 21:25
Oj, czy aby Ty dobrze rozumiesz? :)

Markus49
08-08-2012, 17:28
Oj, czy aby Ty dobrze rozumiesz?

Może i nie.

Ale spoko trza się uczyć.

Napisz od czego Ty zaczynasz ustawianie miksera?

Bo ja tak.

1. Wysterowanie poziomu wejściowego
2. Ustawienie barwy (korekcja poszczególnych kanałów)
3. ponowne wysterowanie poziomu wejściowego
4. Fadery master na 1/3 mocy
5. Fadery na kanałach (mikrofonowe) odpowiednio wysoko do głośności samograja (jego po wysterowaniu PFL ustawiam faderem na kanale na 0dB).
6. W zależności od potrzeb master w górę.

I tyle.

Chciałem się upewnić czy wszystko robię OK, bo jeżeli tak to czemu na słuchawkach wszystko brzmi inaczej (trochę wycofane jakby drugoplanowo), na przodach tego nie zauważyłem (a może tylko mi się wydaje, że na przodach jest OK).

A tu mi się po uszach dostaje :/

dcg
09-08-2012, 10:24
Dobrze ustawiasz, tylko wysterowanie torów zawsze po korekcji.

zespoljoker
09-08-2012, 12:30
czemu na słuchawkach wszystko brzmi inaczej (trochę wycofane jakby drugoplanowo)
sprawdź na innych słuchawkach.
Skoro koledzy i ja też, uważamy ,że ustawiasz poprawnie to coś nie tak z torem słuchawek albo z nimi samymi [kabelek może zwiera albo nie dociśnięty jack w dziurkę może takie efekty wyprawiać]. :one: :583:

Markus49
09-08-2012, 18:20
OK przetestuję jeszcze raz.

Słuchawki napewno są wporządku gdyż podłączając je bezpośrednio pod klawisz jest OK.

Myślalem, że może procek efektowy coś sieje lub kompresor jednak klawisz podlączony bezpośrednio pod mikser i podobny efekt. A może jestem przewrażliwiony i za wiele oczekuję od dźwięku w słuchawkach w takim podłaczeniu.

Zastanawia mnie tylko gdybym kupił wzmacniacz słuchawkowy i słuchawy jakieś zacne na odsłuch douszny czy też byłby taki efekt, bo jeśli tak to chyba sobie daruję.

grafit
09-08-2012, 18:31
sprawdzałeś to co pisałem wcześniej?

the_boss81
09-08-2012, 19:28
Bez sensu jest natomiast ustawienie LEVEL w paczkach aktywnych (np. pracujących jako pełnopasmowe) poniżej połowy

...to jeszcze nic - najlepsze jak taki delikwent się potem na forum sprzecza, że gra na np. 30% mocy kolumn... :mikolaj:

Markus49
09-08-2012, 20:57
I już wszystko cacy.

Wystarczyło dobrze wysterować procesor efektów wokalowych.

Dzięki za wszystkie cenne rady!