Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 86

Wątek: Od A do Z - czyli zmiany w zespole i kilka pytań

Awatar Criss
    Człowiek od czarnej roboty
    Aktywność na forumO użytkownikuReputacja

Od A do Z - czyli zmiany w zespole i kilka pytań

Panowie, coraz nieciekawsze czasy się zbliżają, a że człowiek z weselami wiąże przyszłość trzeba w końcu trochę zmian. Co nie co czytałem i dowiadywałem się na temat zakładania i prowadzenia działalności, ale chciałbym się was popytać czy dobrze wszystko wyczytałem i zrozumiałem.

Byłbym wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości i potwierdzenie/zanegowanie moich pytań. Odpowiadajcie wypuknotując odpowiedzi, będzie mi potem wygodniej wszystko poskładać sobie do kupy. Z góry dzięki.

A więc:

1) zakładamy zespół weselny i rejestrujemy go jako firma jednoosobowa: rejestrującym jest osoba pracująca już gdzie indziej na umowę o pracę na cały etat , w tym momencie miesięcznie płaci się za tę osobę tylko ZUS zdrowotny - około 270zł?

2) współpracownikami są jeszcze 2 osoby, które studiują w trybie dziennym, zatrudniamy ich na umowę zlecenie, ALE właśnie z racji tego, że są studentami nie odprowadza się z tych umów-zleceń składek ZUS, a jedynie podatek w wysokości 9% od kwoty w umowie-zleceniu?

3) rozliczanie odbywa się na Książce Przychodów i Rozchodów? Czy w tej formie rozliczania ma zastosowanie odliczanie sobie kosztów zakupów, itp.? Dodam, że nie ma zamiaru być Vatowcem.

4) miesięcznie/kwartalnie/rocznie (do wyboru) odprowadza się 19% podatku dochodowego od zarobionych sum w miesiącu/kwartale/roku?

5) czy przy umowie zleceniu mają zastosowanie koszty uzyskania przychodu? I co to w ogóle jest?

6) ZAIKS - odprowadza organizator imprezy, my się tym nie martwimy. Jeśli chcemy mieć dema MP3 na stronie musimy płacić 123zł/miesiąc, tak? Jak to się ma z filmikami i nagraniami piosenek na Youtube? Tak samo dotyczy? Bo czytałem gdzieś, że Youtube już odprowadza tantiemy do ZAIKSu.

7) rachunki i kasa fiskalna - kasa niewymagana w pierwszym roku działalności, rachunki wystawiane na specjalnych druczkach? Kasa fiskalna wymagana w drugim roku działalności, jeśli w roku poprzedzającym uzyskaliśmy przychód ponad 20000zł?

Awatar lukas.ludwik
    1) jeśli pracujesz na etacie to otwierając działalność płacisz dla ZUS tylko składkę zdrowotną obowiązkowo. Jest to bardzo fajne bo pracując nie musisz płacić składki wypadkowej i emerytalnej

2) zatrudniając współpracowników na umowe zlecenie, je$li są studentami to płacisz tylko podatek dochodowy 9% od wartości brutto na umowie. jeśli nie są studentami musisz jeszcze zapłacić ubezpieczenie zdrowotne... Doradzam żebyś mądrze skonstruował umowę dla pracownika, najlepiej oddzielną na każdą impreze...o tym wiecej na priv odezwij sie to wyjasnie jakie Cie pulapki czekaja itp

3) nasza branża jest raczej sezonowa więc tylko książka przychodów i rozchodów... w vat sie nie pchaj bo handlu nie prowadzisz i za kazdą usluge bedziesz musiał doliczyć 23%vat, który zapłaci klient i raczej go sobie nie zwróci, bo która para młoda jest vatowcem...
    Zakupy sprzętu itp możesz wrzucić jako koszty uzyskania przychodu, które zmnienszą Twój podatek dochodowy umowy zlecenia to też koszty uzyskania przychodu...

4) we wniosku CEDIG określasz sposób rozliczania

5) umowy zlecenia wliczają się w koszty uzyskania przychodu. koszty uzyskania przychodu to wszystkie te wydatki, które poniosłeś żeby uzyskać zarobek np.wypłata pracowników, sprzęt, naprawy itp. jednakże nie wszystko klasyfikuje się do kosztów...np. nie wolno Ci odliczać paliwa jesli nie prowadzisz dzialalnosci transportowej, wyzywienia oraz ubrania roboczego. proponuje dobrego ksiegowego, ktory bedzie Ci prowadził rachunki bo jak się na tym nie znasz i wpiszesz w koszty coś czego nie możesz to zaraz masz US na karku i mandat...

6) co do ZAIKS nie wiem

7) JEŚLI nie przekraczasz dochodu 20000zl nie musisz mieć kasy (rób wszystko żeby nie przekroczyć...wiecej na prv jak to zrobić) jeśli przekroczysz to wtedy musisz zakupić kase i wtedy twoje koszty rosną, uważaj żebyś nie wskoczył w drugi próg podatkowy bo wtedy to na podatek nie narobisz...lepiej nie przekraczaj tych 20000zl...

Awatar dess
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Zlotów
    5
    Z tą kasą fiskalną nie twórzmy mitów. Większość kosztów jej zakupu zwraca US. Nie przekroczyć 20 000 można, połowę umów klientów do kosza, tylko kto w takie bajki uwierzy. Zakładać firmę, żeby oszukiwać od samego początku to chyba nie ma sensu. Zastawia mnie też to 9% od umowy zlecenia - do tej pory myślałem, że w Polsce podatki wynoszą 18%. Może kolega dowala 50% koszty uzyskania przychodów - tu bym proponował sprawdzić czy prawo nie zmieniło się w tym zakresie+ zastanowić się, czy granie imprez kotlecianych to działalność autorska.
    ad1) Musisz pamiętać, że musisz zarabiać co najmniej najniższą krajową.
    ad2) Student, żeby nie płacić składek musi mieć mniej niż 26 lat.
    Ketron Audya, Akordeon Scandalli, Beyerdynamic Opus 81, Allen&Heath SQ5, NAW VMS 1512, EV ZX1, Proel ST2500

Awatar HEINEKEN
    Poślubiona / Poślubiony mafii
    Zlotów
    6
    6) temat jest właśnie omawiany na forum, znajdź i przeczytaj

Ad. 7) dlaczego piszesz Mu, że kasa fiskalna powoduje wzrost kosztów? Zakup kasy jest w ponad połowie zwracany przez US, dopłacasz więc jednorazowo 300-400 zł do najprostszej, ale wystarczającej kasy z kopią el., więc to nie koniec świata. Masz za to spokój z kwitkami.
    Przekroczenie 20.000 zł rocznie to przecież pikuś. Nie jest przecież wielkim wyczynem zrobienie tego... Tym bardziej, że mowa jest o OBROTACH pow. 20.000 zł a nie dochodzie. Docelowo na kasie będzie większość przedsiębiorstwo, taki "spadek" po Rostkowskim...
    Co ma do tego 2 próg podatkowy??? W drugi próg podatkowy 32% wpadną osoby, których roczny dochód będzie wyższy niż 85.528 zł. Więc też spokojnie... Życzę z całego serca DOCHODU na takim poziomie.

Stary instrument w rozliczeniu, raty, leasing.

Awatar HEINEKEN
    Zlotów
    6
    Oooo i Marcin mnie ubiegł i kilka minut...

Awatar dess
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Zlotów
    5
    Spoko, to tylko potwierdza, że wszystko co napisaliśmy to prawda poparta doświadczeniem.
    Ketron Audya, Akordeon Scandalli, Beyerdynamic Opus 81, Allen&Heath SQ5, NAW VMS 1512, EV ZX1, Proel ST2500

Awatar Criss
    Kurde Panowie, kochani jesteście, takich właśnie odpowiedzi oczekiwałem - jasne, konkretne.

Narazie ta wiedza mi wystarcza, po dyskusjach, jeśli coś mi się jeszcze nawinie, będę pytał.

Awatar Criss
    Aa, ktoś jeszcze pisał, żeby uważać z wejściem w drugi próg podatkowy (32% zamiast 18%). A można zastosować od samego początku podatek liniowy - 19%?

I w ogóle dobrze wiedzieć, że jest zwrot części pieniędzy za kasę fiskalną

Awatar dess
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Zlotów
    5
    Nie wejdziesz w drugi próg podatkowy, nie ma takiej opcji. A jak wejdziesz, to się ciesz, że jesteś bogaty (na czysto co miesiąc 7000, przez 12 miesięcy co miesiąc ta kwota). Powtarzam na czysto do Twojej ręki. Nawet jak wejdziesz to nie zabiorą Ci więcej niż 18% z pierwszego progu, więc nie wiem o co "kamą". Ewentualnie jeżeli okażesz się rekinem biznesu, to w przyszłym roku przeskoczysz na liniówkę.

Awatar HEINEKEN
    Zlotów
    6
    Stary, jeśli tylko zbliżysz się do 2 progu to weźmiesz S klasę w leasing, dodatkowo może jeszcze jakiegoś busa albo cztery...
    Ewentualnie założysz spółkę-matkę i kilka spółek-córek żeby pogenerować koszty, a jeśli nadal dochody będą wysokie zgłosi się na pewno doradca finansowy, który zaproponuje przeniesienie kapitału na Cypr.
    Zapomnij....

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów